VEROUK 2023/2024

KATEHETSKO PISMO ZA VEROUČNO LETO

2023 – 2024

PDF VERZIJA

DRAGI VEROUČENCI, STARŠI IN VZGOJITELJI, DRAGI ŽUPLJANI!

Na začetku novega katehetskega leta 2023/2024 vas in vaše otroke lepo pozdravljam z željo, da bi skupaj kot družina in kot cerkev naredili v tem novem pastoralnem letu korak h Kristusu.

Papež Frančišek vedno znova vabi in spodbuja starše ter vzgojitelje, da bi približali otrokom Boga in njih Božji ljubezni. Če bodo imeli ljubezen do Boga, bodo imeli ljubezen do staršev, do brata, do sočloveka.

UMETNOST VSEH UMETNOSTI JE, KAKO TO STORITI.

Staro pravilo sleherne uspešne vzgoje je, da starši in učitelji vzgajajo najprej in predvsem s tem, kar so. Z osebnim pričevanjem, ko se trudijo biti uresničevalci BESEDE. Mnoga pričevanja to potrjujejo.

Vabim vas, da v ta proces vključite svoje otroke in tudi sami sebe, kar vam bo pomagalo pri rasti njihove kot tudi osebne vere.

Ko razmišljam o katehetskem letu ne mislim v prvi vrsti na znanje, urnik verouka,… ampak o načinu razmišljanja in sprejemanja življenja v Kristusu. Naši starši in tudi mi kot otroci smo živeli v čisto drugačnem duhovnem ozračju, kot živijo sedaj naši otroci. Drugače smo sprejemali in izražali versko življenje.

Sedaj se religija in tradicija umikata iz družbe in osebnega življenja ter se rojeva osebna vera v Jezusa Kristusa. Če v tem duhovnem praznem prostoru ne bo začel brsteti v moči krsta nov osebni odnos do Jezusa Kristusa, potem se bo v njem pojavil drugi duh, duh tega sveta. Ali drugače povedano. Religija kot sistem vrednot in tradicija kot seznam običajev ne rodita več tiste osebne vere iz katere bi lahko danes živel vaš otrok. Vaš otrok ima lahko urejeni veroučni zvezek in pozna veroučno snov na pamet, pa zaradi tega ne bo živel osebne vere v Jezusa Kristusa. Prihajamo v čas, ko se uresničujejo Jezusove besede, ko pravi, vi ste sol in kvas. In vsi dobro vemo, koliko je potrebno soli in kvasa za hlebec kruha in tudi vemo, da sta sol in kvas neužitna, če se popolnoma ne stopita v kruhu, ki mu dasta okus in lepoto.

Zato je pomembno, da poleg izobrazbe damo otrokom tudi dobro vzgojo in jih opremimo z jasnimi stališči do vrednot, ki jih cerkev brani skozi vsa stoletja.

In seveda, ko iščemo osebno vero in jo želimo poglobiti, se ne zanašajmo samo na verouk, saj je vendar jasno, da verouk brez verske vzgoje v družini ne more otroka vzgojiti v kristjana. Otroku boste najbolj pomagali k rasti v veri, če boste skupaj z njim obiskovali nedeljsko sveto mašo in v družini gojili skupno večerno molitev, ter se z njim o verskih rečeh pogovarjamo. Tako smo pravzaprav vsi povabljeni v veroučno šolo za življenje. ZANJO SMO ODGOVORNI PRAV VSI. ZAKAJ? KER JE VERA V BOGA ENOSTAVNO NAŠE VSAKDANJE ŽIVLJENJE, OD JUTRA DO VEČERA.

Zato, naj bo pot vaših otrok skozi vrata veroučnih učilnic blagoslovljena in naj jih spremlja tudi naša molitev. Boga pa prosimo, naj nam pomaga in daje blagoslov za rast.

Vsem želim dober začetek, pogum v nadaljevanju in obilo Božjega varstva in dušnega ter telesnega zdravja.

Robert Emeršič, žpk

V NADALJEVANJU SO NAPISANI PODATKI O VEROUKU, TERMINIH IN FINANČNIH PRISPEVKIH V TEM VEROUČNEM LETU.

POMEMBNO!

PRIJAVNICE, OD 1. DO 8. RAZREDA, SO VAM NA VOLJO NA ŽUPNIJSKI SPLETNI STRANI, KJER JO NATISNETE, DOMA IZPOLNITE TER JO PODPISANO PRINESETE NA VPIS V ŽUPNIŠČE. NEKAJ PRIJAVNIC BO NA VOLJO TUDI V ŽUPNIŠČU OB VPISU.

VPIS VEROUČENCEV: PROSIMO VAS, DA VPIŠETE OTROKE NA TA DAN!

NEDELJA:   10. 9. 2023 - po sv. maši do 11.00 ure;

ZAČETEK VEROUKA:

1. - 8. razred priče s katehezo v četrtek, 14. 9. 2023 – po dogovorjenem urniku.

RAZPORED URNIKA bo na župnijski spletni strani in na oglasni deski.

VPISNINA ZA VEROUK:

Vpisnina je stvar vaše solidarnosti. Je vaš prostovoljni dar za plačilo katehetinje, kateheta, obdelano izposojenih knjig in nakup delovnih zvezkov, ½ sredstev za ogrevanje veroučnih učilnic.

Prispevek znaša: 55,00 € (enako kot lani)

KATEHETI 2023 - 2024

Darja Selinšek – gsm: 031/825-262, e-naslov: darja.selinsek@gmail.com

Klemen Štavbar – diakon– gsm: 040/427-720; klemen.stavbar@gmail.com

VEROUČNA URA:

Veroučna ura traja 45 minut. Za dogodke pred ali po veroučni uri kateheti NE ODGOVARJAMO, kakor tudi za nepremičnine veroučencev (šolske torbe, kolesa, dežniki, mobilni telefoni, …). Veroučenci k verouku prinesejo učbenik, delovni zvezek, peresnico . V veroučno učilnico ne nosijo hrane, pijače in mobilnih telefonov. Domače naloge pišejo in rišejo sami, kar pa ne pomeni, da jim starši ne smete pomagati.

VABILO K OBISKU SVETE MAŠE:

Potrudite se, da boste kot družina radi prihajali k sveti maši. V začetku ne bo lahko. Gre pa, če se za to odločimo. Maša naj ne bo le obveza, pač pa se pri sveti maši srečamo z živim Jezusom, On se daruje za nas, mi smo deležni Božjega življenja.

Sodelujmo, da bo duhovno življenje dobilo pravo mesto v našem življenju. Če je Bog na prvem mestu, je vse na pravem mestu v našem življenju. Veselimo se vas, radi prihajajte, skupaj bomo v Jezusovi šoli, da ne pozabimo Nanj, na svojo Pot, Resnico in Življenje.

Liturgičnih listkov za preverjanje prisotnosti pri sveti maši ne bo. Katehet bo pri veroučni uri otroka vprašal ali se je udeležil nedeljske svete maše. Pri tem pričakujemo vašo ter otrokovo iskrenost.

ZANIMANJE STARŠEV GLEDE SODELOVANJA VEROUČENCA:

Starši vseh veroučencev ste vedno dobrodošli, da se oglasite pri katehetu, ki ima vašega otroka (pred in po verouku) in ga povprašate po njegovem sodelovanju in znanju.

PRIJAVNICE

PRIJAVNICE ZA VPIS - 1. RAZRED

PRIJAVNICE ZA VPIS - 2. DO 9. RAZRED

Prosim, da jih izpolnjene prinesete na vpis