PLANICA OD 1815
CERKEV SV. KRIŽA IN ANGELI VARUHI
Na Hojnikovem posestvu je že leta 1545 stala kapela sv. Duha. V začetku 19. stoletja sta tukaj gospodarila Matej in Ana Štern. Gospodar je umrl leta 1836, gospodinja pa leta 1848. Pri opravljanju svojih kmečkih del je padel z zelo visokega drevesa in ostal pri življenju neponesrečen. V zahvalo je leta 1814/15 na kraju nesreče poleg kapele sv. Duha dal prizidati cerkev Angelom Varuhom in sv. Križu. Gradil je s pomočjo občin: Loka, Kopivnik in Planica. Cerkev je sprejela 40 ljudi. Prejšnjo kapelo je preuredil za zakristijo. Cerkev je postavil na svojem posestvu.
Njegov naslednik Janez Štern pa je stavbišče odstopil Cerkvi, ki stoji sedaj na lastni zemlji (nikoli pa ni bilo vpisano v zemljiško knjigo).
15. januarja 1818 je postavitelj cerkve zaprosil pri graškem ordinariatu za dovoljenje, da bi se smelo v tej cerkvi maševati. Ko se je ordinariat prepričal, da je stavba z opremo vred primerna za bogoslužna opravila, je 5. avgusta istega leta dovolil v njej maševanje ob delavnikih in dvakrat na leto ob nedeljah. To dovoljenje je bilo veljavno 7 let. Po preteku tega roka je moral vsakokrat lastnik obnoviti prošnjo za nadaljnje dovoljenje. Šele 6. julija 1862 je lavantinski ordinariat trajno dovolil maševanje v tej cerkvi, dokler bo v dostojnem stanju in pri cerkvi ne bo prišlo do kakšnih izgredov. Naslednje leto so domačini zaprosili, da bi smeli imeti v nedeljo po sv. Roku v tej cerkvi tudi slovesno opravilo s procesijo, ker je v cerkvi kip tega svetnika, ki ga zelo častijo. Ordinariat jim tega ni dovolil. Po sedaj ustaljenem običaju sta smeli biti samo dve nedeljski bogoslužji v letu pri podružnih cerkvah.
Leta 1882 je bila cerkev popolnoma restavrirana in je dobila svoj zvon. Sedaj ima le en oltar, izdelan iz domačega pohorskega marmorja. Nad oltarjem visi na steni lesen križ. Na oltarni mizi stojijo poleg tabernaklja kipi priljubljenih svetnikov: sv. Urban in sv. Martin, na drugi strani pa sv. Gregor in sv. Jurij. Ob steni poleg oltarja je še starodavni kip sv. Roka in na drugi strani sv. Anton Padovanski in kip Matere Božje.
Leta 1907 je Marija Lešnik poskrbela, da je cerkev dobila tlak. V zakristiji je ohranjen oltar prvotne kapele, ki predstavlja binkoštni praznik Prihod sv. Duha. Leta 1899 so poleg cerkve odprli enorazredno šolo, ki so jo zgradili nad cerkveno kletjo.
Leto 1984
23.7.1984 smo odstranili kamnito kritino na zvoniku in še uporabno spravili na podstrešje cerkve. Ostrešje zvonika je bilo popolnoma uničeno. Planičani so darovali les in vsa tesarska dela izvedli v lastni režiji. Zvonik smo prekrili z aluminijasto pločevino (za baker ni bilo sredstev). Po delu na zvoniku smo prekrili streho s kamnito kritino (škrilj), dotrajano pa nadomestili s škriljem iz opuščene Hojnikove žage. Krovska dela je opravil g. Podgoršek Ivan iz Zreč s svojo ekipo, pomagali so tudi domačini.
Leto 1985
Z domačini smo postavili leseni zidarski oder okoli cerkve in zvonika, odstranili ves imet in obnovili fasado. Večinoma so bili to domači zidarji, med njimi sem tudi sam pomagal ometovati. Vsak dan je delalo od deset do petnajst ljudi, za hrano je vsak dan poskrbela druga hiša. Zidarska dela je vodil Brezočnik Marjan iz Morja.
Leto 1986
13. januar 1986 - zima brez snega. Na delo je prišlo 16 Planičanov. V notranjosti cerkve smo postavili leseni zidarski oder in odstranili omet do višine oken. Ko so bile vremenske razmere ugodne, smo ga nadomestili z novim. Izvedli smo tudi pleskarska dela.
To leto smo po načrtu g. Petra Požavka v cerkev namestili tudi nove klopi.
Leto 1987
Prvo nedeljo v mesecu septembru, na Angelsko nedeljo, se je malemu planiškemu zvonu pridružil »grajski zvon«, ki je sameval v župnijski cerkvi sv. Ane, pod stopnicami. Zvon, ki vedno vabi k molitvi, je blagoslovil pomožni škof, g. Jožef Smej.
Leto 2006
22. junija 2006 so v Innsbrucku, v tovarni g. Grossmayer-ja, ulili novi zvon za cerkev sv. Križa na Planici, težkega 130 kg.
Posvečen je Antonu Martinu Slomšku in nosi napis: »A. M. S., O sveti križ, življenja luč, o sveti križ, nebeški ključ!«
Na Angelsko nedeljo je zvon blagoslovil g. kanonik Jože Goličnik. Poskrbeli smo tudi za električno zvonjenje. Zvon zvoni ob 7. in 12. uri, ter zvečer ob večni luči.
Leto 2007
V cerkev smo namestili ambon, pri stranskem vhodu pa smo napravili nadstrešek.
Leto 2009
Na Angelsko nedeljo je g. kanonik Janez Lesnika blagoslovil obnovljene svetnike in oltar.
Leto 2010
Na Angelsko nedeljo je g. Stanko Praznik, župnik na Pobrežju, blagoslovil obnovljeno zakristijo in oltar, ki predstavlja binkoštni praznik – Prihod sv. Duha.
Leto 2014
V cerkev smo vgradili nova glavna vrata, zakristijo pa delno opremili.
Leto 2015
Restavrirati smo dali lestenec Večne luči.
Vemo, da leta 1815 ni bil izveden prepis lastništva na katastru in zato je sedaj lastnik Občina Rače-Fram.
Na koncu gre beseda zahvale ne samo Planičanom, ki so nosili glavno breme, temveč vsem ljudem, ki so našli čas in ga žrtvovali za cerkev in s tem za naše bodoče rodove.
Največja zahvala pa Angelom Varuhom in Bogu, da smo vsa dela opravili brez vsake nesreče.
Izdal: Župnijski urad sv. Ane Fram, na Angelsko nedeljo, 6. septembra 2015